Hakkımızda

VELA Denizcilik – Atılay ÖZAY Şahıs İşletmesi olarak 2009 yılında Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi Atılay ÖZAY tarafından kurulması ile birlikte Gemi İşletme lisansını 2009 yılında, Gemi Acenteliği lisansını 2010 yılında edinerek Tekirdağ bölgesinde yetkin ve önemli bir denizcilik işletmesi haline gelmiştir. Kurulduğu 2009 yılından bu yana 13 farklı feribotun teknik işletmeciliğini başarı ile gerçekleştirmiş, işlettiği gemiler ile Marmara Denizinde 11 yılda 1 milyon üzerinde araç taşıması emniyetli şekilde yapmıştır. Şu an filosunda 9 feribot, 1 kuru yük gemisi ve 2 acente botu ile gemi işletmeciliği faaliyetleri ile fayda sağlamaktadır.   

Vela Denizcilik 2013 yılında “Gemi Acenteliği’’ departmanını oluşturarak uluslararası sefer yapan gemilere gemi acentelik hizmeti vermeye başladı. Başta Tekirdağ olmak üzere Türkiye’nin Majör limanlarında 8 yılda 5.000 üzerinde geminin seferinde gemi acenteliğini üstelenerek fayda sağladı.

Vela Denizcilik 2009 yılından bu yana sürdürdüğü gemi işletmeciliği faaliyetleri ve 5.000 üzerinde gemiye verilen gemi acenteliği hizmetlerinden  edindiği tecrübelerin sonucunda, odağı ve  faaliyeti yalnızca Gemi Acenteliği Hizmetleri olan “Vela Gemi Acenteliği A.Ş.” şirketini kurarak kurumsal gelişim projesini ve gemi acenteliği alanında hizmetlerini bu şirketi ile sürdürmektedir. 

Gemi Acenteliği Hizmeti; Güvenirlik esasına dayanan ticari temsilcilik faaliyetidir. Geminin yasal hak ve menfaatlerini korunması, geminin işlerinin organize edilmesi, izin, hizmet veya belge temin edilmesi, bilginin ilgililere aktarılması, gemi mürettebatı ile ilgili işlemlerin ifası, gemi uğrağı masraf ödeme finansal işlemlerinin de olduğu geniş kapsamlı hizmet bütünüdür. 

Gemi Acenteleri, yasal temsilci sıfatı ve menfaat korunma görevi sebebi ile Deniz ticaretinde kilit rolü bulunmaktadır.  

Vela Gemi Acenteliği AŞ yüksek statüdeki kurumsal yapısı, yüksek temsil ve yetkinliğe haiz ekibi ve güçlü sermayesi ile Tekirdağ bölgesinde yılda 500 üzerinde gemi hareketi ile Tekirdağ Bölgesinde 1. Numaralı gemi acentesi  olarak  hizmet sunumu yapmaktadır. 

Her geminin bir hayal bir umut olduğu bilinciyle işini sevgiyle ile yapan, gemi adına yaptığı bütün işlerde başarı ve bereketin olması yönünde gayret gösteren şirketimiz; zamanı çıkarları ve riskleri doğru yöneterek denizcilik adına alanında yüksek fayda sağlayan gemi acentesi olmak için çalışmalarını sevda ile yürütmektedir. 

Vela Gemi Acenteliği A.Ş hizmetlerinin kalitesi ve Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO)’nün belirlediği standartlara uyumu, İngiltere Akreditasyon UKAS disiplinine  göre  bağımsız denetim kuruluşu Bureau Veritas tarafından 2022 Nisan döneminde gerçekleştirilen denetim ve belgelendirme süreci sonrasında,  Kalite Yönetim Sistemi ISO 9001:2015 ve Müşteri Memnuniyeti Sistemi ISO 10002:2018  ekli uygunluk belgeleri ile tescillenmiştir. 

Hizmetlerimizin Yüksek Fayda Sağlaması ve kurumsallaşma yönünde yaptığımız çalışmalarımız sürekli yükselen bir başarı çizgisinde yürütülmektedir. 

VİZYONUMUZ

Denizcilik sektörünün gelişimine katkıda bulunmak.

MİSYONUMUZ

Zamanı, çıkarları ve riskleri doğru yöneterek, denizcilik alanında yüksek fayda sağlayan gemi acentesi olmak.

DEĞERLERİMİZ

Sevgi, Coşku, Değer Katan, Çözüm Odaklı, Güven veren, Memnun eden, Kalite Odaklı, Gelişime Açık, Prestijli, Dinamik, Ekip çalışması, Benzersiz.

VELA olarak değerimize bağlı çalışır, hayatın her alanında yüksek fayda sağlamaya özen gösteririz.

ODAĞIMIZ

Hedef ve Amaçlarımızı gerçekleştirmek ve gemi acenteliği alanında öncülük edebilmek için odaklandığımız konular şunlardır;  

“Kurumsal Yapımızı Geliştirmek”: Oluşturacağımız yeni kurumsal ve dijital yapımız ile Gemi Acenteliği ihtiyaçlarına karşılık gelen iş modellerini geliştirmek üzere çalışıyoruz.

“Etkili ve Empatik İletişim Kurmak”: Müşterimizin veya paydaşlarımızın ihtiyaç duyduğu her an, her kanaldan erişilebilir olmaya, iş birliği yaklaşımıyla empatik iletişim kurmaya çalışıyoruz. 

Kurum Kültürümüzü geliştirmek” :

 • Fırsat ve riskleri etkili şekilde yönetmeyi önemsiyoruz.
 • Yaşadığımız deneyimler ve edindiğimiz bilgilerle sürekli öğrenmeyi önemsiyoruz. 
 • Olaylar karşısında hızlı davranan, problem çözen ve uyum sağlayan yetkin ve dinamik takımlar kuruyoruz.

Bizleri Benzersiz Kılan Ve Geleceğe Hazır Eden Özelliklerimiz;

1-) Denizcilik alanında lisans düzeyinde eğitimi almış 6 kişiden oluşan nitelikli operasyon departmanımız ile deniz ticareti risklerinizi doğru yönetiliriz.

2-) Meslekleri, denizciliği icra etme imkanı bulan genç ekip üyelerimiz, bu etki ile işlerini sevgi ve alaka ile yapar. Vela ekibi işine sevgi ile sahip çıkar.

3-) Anonim Şirket Yapısı ve Şirketi tek başına temsile yetkili 5 imza yetkilisi uzman personel ile müşterilerimizin hak ve menfaatlerini üstün şekilde koruruz.

4-) Bureau Veritas tarafından İngiltere Akreditasyon UKAS disiplinine göre tescillenmiş Kalite Yönetim Sistemi ISO 9001:2015 haiz kurumsal yapımız ile faaliyetlerimizi uluslararası standartlar çerçevesinde gerçekleştirerek, müşterilerimizin kurumsal itibarlarına katkı ve deniz ticaretindeki işlerinin uluslararası uyumunu sağlarız.

5-) Üniversiteler ve sivil toplum örgütleri ile yaptığımız sürekli işbirlikleri ile stajyer istihdamı ve nitelikli genç bireylerin denizcilik sektöründe deneyim kazanmasına imkan sunmakta, böylelikle müşterilerimiz ile birlikte denizciliğin gelişimine katkı veririz.

6-) Vela Grubunun 2009 yılından beri yürüttüğü gemi işletmeciliği, deniz nakliyesi ve düzenli feribot işletmesi işleri ile oluşturduğu; ilişki ağları, iletişim, güven, bağımlılık, bilgi paylaşımı, deneyim gibi faktörlerin gemi acenteliği alanına yansıması sonucu özellikle Liman İşletmelerinde olan operasyonlarının zaman performansını iyi ederek müşterilerimiz için önemli zamansal katkılar sağlamaktayız.

7-) Şirketimiz, Birleşmiş Milletler Ticareti Kolaylaştırma ve Elektronik Faaliyetler Merkezi (UN/CEFACT) tarafından belirlenmiş olan Gemi Acenteliği Meslek Standartlarına uyması sonucu, etki alanımızda sunulan gemi acenteliği hizmetleri standartlarının yükselmesine, gemi acenteliği mesleğimizi sağlam zeminler üzerine profesyonelleşmemize, gemi operatörleri ve diğer ilgili paydaşların deniz ticareti zincirindeki verimlilik ve etkinliğinin yüklemesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca geleceğe hazır kurumsal yapımız ve ekibimiz ile deniz ticaretinde müşteri ve paydaşlarımıza güven sağlarız. 

Hikayemiz

09Şubat2009

Vela Denizcilik İşletmesi Tekirdağ'da Kuruldu

22Nisan2009

Gemi Operasyonu Lisansı Alındı

Aynı tarihte Gemi İşletmecisi Lisansı aldık ve ilk olarak 2 feribotun teknik işletmesiyle Vela Denizcilik olarak ilk işlerimizi yapmaya başladık.

06Ocak2010

Gemi Acenteliği Lisansı Alındı

Bu lisans ile birlikte bölgemizde daha aktif ve daha çok tercih edilen bir işetme olduk.

29Mayıs2010

7 Feribotun Teknik İşletmeciliğini Yapmaya Başladık

10Nisan2013

Gemi Acenteliği Departmanı Kuruldu ve Uluslararası Sefer Yapan Gemilere Hizmete Başlandı

01Ocak2016

Vela Denizcilik Tekirdağ'da Major Gemi Acenteleri Arasında Yer Aldı

01Mart2021

Vela Gemi Acenteliği Anonim Şirketi Kuruldu Ve Kurumsallaşma Çalışmalarına Başlandı

22Nisan2022

Bureau Veritas tarafından şirketimizin Yönetim Sistemi UKAS ISO 9001:2015 ve 10002:2018 standardına uygunluğu tescillendi.

31Aralık2022

2022 Yılında Tekirdağ Limanlarında Kuru/Dökme Yük Tipi Gemi Hareketlerinde 5 Gemiden 3'ünün Acentesi Olduk

01Ocak2023

Marka Departmanı Oluşturuldu

Kayıtlı Olduğumuz Kuruluşlar

YANDAKİ KURULUŞLARA KAYITLI OLARAK FAALİYETLERİMİZ DEVAM ETMEKTE VE BU KURULUŞLARDAN ALDIĞIMIZ LİSANSLAR NEDENİYLE PERİYODİK OLARAK DENETLENMEKTEYİZ.

Referanslarımız

EKİP ÜYELERİMİZ

Kapt. Atılay ÖZAY

Yönetim Kurulu Başkanı-Kurucu

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi (İstanbul Üniversitesi-1998) 

Özgür ÇAĞLAYAN

Gemi Acente/Operasyon Müdürü

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi (İstanbul Üniversitesi-2011)

İlker ÇATAK

Marka Müdürü

Deniz Liman İşletme Teknikeri (Namık Kemal Üniversitesi-2016) 

Egemen ZORLU

Mali İşler Müdürü

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi (Dokuz Eylül Üniversitesi) 

Enes KOÇAK

Gemi Operasyon Sorumlusu

Anıl ANCER

Gemi Operasyon Sorumlusu

Deniz Liman Teknikeri (Namık Kemal Üniversitesi-2018)

Umut TOSUN  

Gemi Operasyon Sorumlusu

Deniz Liman Teknikeri (Namık Kemal Üniversitesi-2018) 

Nur ÖZGÜL

Gemi Operasyon Sorumlusu

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi (Bülent Ecevit Üniversitesi-2021)

Stajyer Ekibimiz

Stajyer öğrenciler; Şirketimizin Üniversitelerle olan sürekli ilişkileri sonucu, talep eden meraklı stajer öğrencilere ekibimizde her zaman yer vermekteyiz.

Switch The Language

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com